LIVRES D’ART ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ ΜΑΤΑΛΑ
Ο πολυχώρος artville και ο πολιτιστικός σύλλογος arthina σας προσκαλούν τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017, στις 6.00 μμ. στην παρουσίαση των livres d’art (βιβλίων τέχνης), της εικαστικού Μαρίας Ματάλα.
MAΡΙΑ ΜΑΤΑΛΑ:... "Χρησιμοποιεί την τέχνη της για να καταγράψει τη ζωή γύρω της και ταυτόχρονα να καθορίσει την δική της ταυτότητα μέσα σε μια πολύπλοκη κοινωνία". (Δ. Ζάχος)
«Στην εποχή της ψηφιακής επανάστασης με τις διαρκείς ανατροπές στην τέχνη, υπάρχουν καλλιτέχνες που επιλέγουν την χαρακτική προκειμένου να εκφραστούν… Μια τέτοια δημιουργός είναι και η Μαρία Ματάλα. Εμπνεύστηκε από την Ελληνική μυθολογία και έκανε κατάθεση ψυχής σε ένα Livre d’Art, με το προσωπικό χαρακτηριστικό της έργο…». (Ρένα Ανούση – Ηλία )
MAΡΙΑ ΜΑΤΑΛΑ:... "Χρησιμοποιεί την τέχνη της για να καταγράψει τη ζωή γύρω της και ταυτόχρονα να καθορίσει την δική της ταυτότητα μέσα σε μια πολύπλοκη κοινωνία". (Δ. Ζάχος)
«Στην εποχή της ψηφιακής επανάστασης με τις διαρκείς ανατροπές στην τέχνη, υπάρχουν καλλιτέχνες που επιλέγουν την χαρακτική προκειμένου να εκφραστούν… Μια τέτοια δημιουργός είναι και η Μαρία Ματάλα. Εμπνεύστηκε από την Ελληνική μυθολογία και έκανε κατάθεση ψυχής σε ένα Livre d’Art, με το προσωπικό χαρακτηριστικό της έργο…». (Ρένα Ανούση – Ηλία )
Η Εκδήλωση υποστηρίζεται από τον Π.Ο ARTHINA ,τις εκδόσεις 'αφιερώματα" και τον πολυχώρο artville με την ευγενική διάθεση της καταπληκτικής αίθουσας.
θα μιλήσουν: ο ζωγράφος Μιχαήλ Αγγελάκης, η Ζωγράφος -χαράκτρια @εκπαιδευτικός Ρένα Ανούση – Ηλία και ο συγγραφέας – δημοσιογράφος Δημήτρης Ζάχος.
θα μιλήσουν: ο ζωγράφος Μιχαήλ Αγγελάκης, η Ζωγράφος -χαράκτρια @εκπαιδευτικός Ρένα Ανούση – Ηλία και ο συγγραφέας – δημοσιογράφος Δημήτρης Ζάχος.
Ιάσονος 5, 16561 Γλυφάδα τηλ: 2109627204 artvillepolihoros@hotmail.com Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017, στις 6.00 μμ. ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ...
Έχει παρουσιάσει εννέα ατομικές εκθέσεις και έχει συμμετάσχει σε πλήθος ομαδικών εκθέσεων στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Έργα της βρίσκονται σε Πινακοθήκες και πολλές ιδιωτικές συλλογές στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Έργα της έχουν δημοσιευτεί σε εξώφυλλα περιοδικών, εφημερίδων και σε εικαστικά ημερολόγια. Της έχει απονεμηθεί το Βραβείο Συλλόγου Ελλήνων Λογοτεχνών και το βραβείο εικαστικών Τεχνών στην ΚΗ Πανελλήνια Έκθεση Παρνασσού.